Electrical Engineer

Responsibilities:

  • Site-engineering
  • Designing, maintaining, implementing, or improving electrical instruments, facilities, components, equipment products, or systems for industrial purposes.
  • Performing a wide range of engineering tasks by operating computer-assisted design or engineering software and equipment.
  • Conferring with customers, engineers, and others to discuss existing or potential engineering products or projects.
  • Ensuring compliance with specifications, codes, or customer requirements by directing or coordinating installation, manufacturing, construction, maintenance, documentation, support or testing activities.
  • Reporting and compiling data regarding existing and potential electrical engineering projects and studies.
  • Preparing specifications for purchases of electrical equipment and materials.
  • Supervising or training electrical team members.
  • Estimating material, labor, or construction costs for budget preparation.
  • Maintaining electrical equipment.
  • Working together with a variety of technicians.

Requirements:

  • Bachelor degree in electrical engineering from an accredited technological school or University.
  • Licensed as a professional engineer.
  • Experience in using or a desire to learn required software.
  • Knowledge of applicable codes related to electronic engineering.
  • Proficient in design and calculation software.
  • Excellent written and verbal skills in Greek and English.
  • Valid driver's license and mobility abroad.
  • Excellent attention to detail and organizational skills.
  • Strong customer service skills and time management.
  • Excellent health and safety knowledge.
  • Ability to collaborate and remain calm and professional in a fast-paced environment.
  • A willingness to learn and work overtime when required.

We offer a competitive salary & benefits package with extra payment per day when traveling abroad.

Email: info@agathangelou.com

Ανοιχτές Θέσεις εργασίας για Μηχανολόγους Μηχανικούς

Αναζητούμε να προσλάβουμε Μηχανολόγους Μηχανικούς.

Αρμοδιότητες:

  • Διαχείριση κλεισίματος εντολών εργασίας και συναλλαγών ελέγχου αποθεμάτων
  • Παρακολούθηση της αλλαγής και/ή της εγκατάστασης γραμμής παραγωγής
  • Προετοιμασία των ρυθμίσεων γραμμής παραγωγής για τις επόμενες βάρδιες
  • Παρακολούθηση και συντήρηση όλου του εξοπλισμού και των εργαλείων ασφαλείας
  • Εκτέλεση ανάλυσης αιτιών και επίλυση προβλημάτων
  • Διασφάλιση της πλήρους τήρησης του ISO9001 και των πρακτικών υγείας και ασφάλειας ανά πάσα στιγμή.
  • Διασφάλιση ότι ο εξοπλισμός είναι εντός της ημερομηνίας βαθμονόμησης και ότι όλα τα συστήματα λειτουργούν σωστά.
  • Διασφάλιση της κατάλληλης συμπλήρωσης όλων των αρχείων.
  • Συνεχής κατάρτιση και ανάπτυξη

Απαιτήσεις:

  • Πτυχίο μηχανολόγου μηχανικού.
  • Εμπειρία στον τομέα της παραγωγής.
  • Ικανότητα κατανόησης και ερμηνείας μηχανολογικών σχεδίων
  • Ισχυρές δεξιότητες Η/Υ και εμπειρία σε πακέτα όπως το Excel, το MS office και το λογισμικό CAD/CAM (AutoCAD).
  • Γνώση των προτύπων ISO, όπως ποιότητα ISO9001 και υγεία και ασφάλεια, είναι πλεονέκτημα.
  • Κατανόηση του κόστους παραγωγής που περιλαμβάνει τα απόβλητα, τον χρόνο διακοπής λειτουργίας, τα απορρίμματα και την επανεπεξεργασία.
  • Άριστες διαπροσωπικές και επικοινωνιακές δεξιότητες.
  • Άριστες δεξιότητες διαχείρισης του χρόνου.
  • Καλή γνώση της αγγλικής και της ελληνικής γλώσσας.

Οφέλη:

  • Ανταγωνιστικός μισθός
  • 13ος μισθός και ταμείο πρόνοιας μετά από 6 μήνες
  • Μαθησιακή κουλτούρα εργασίας

Εγγραφείτε στο ενημερωτικό μας δελτίο

Μείνετε ενημερωμένοι για τα τελευταία μας νέα!